Cihazın Kazara Açma ve Kapatmaya karşı  Gecikme Kullanarak  Koruma yapmak

Cihazın Kazara Açma ve Kapatmaya karşı  Gecikme Kullanarak  Koruma yapmak

İnsan hatası nedeniyle açma / kapama düğmesine yanlışlıkla basılması, bağlandığı sistemin arızalanmasına veya ana devrenin bir bölümünde gereksiz gecikmelere neden olabilir. Bu da sistemi sıfırlamak / yeniden başlatmak için para ve zamana mal olabilir.

Burada sunulan devre, eylemin gerçekten amaçlandığından ve yanlışlıkla yapılmadığından emin olmak için açma / kapama düğmesini belirli bir süre basılı tutmanızı gerektirir.

Devre ve çalışma

Gecikme kullanarak yanlışlıkla açma / kapama korumasının devre şeması Şekil 1’de gösterilmiştir. NE555 zamanlayıcı (IC1), on sayaç CD4017B (IC2), altı LED (LED1 – LED6), dört npn transistör BC547 ( T1 – T4), 12V röle ve diğer birkaç bileşen.

1: Yanlışlıkla anahtarlama koruması için devre şeması

Devre, saat kaynağı olarak işlev gören kararsız multivibratör modunda kablolanmış 555 zamanlayıcı IC kullanır. On yıllık sayaç IC CD4017, istenen eylemi elde etmek için açma / kapama düğmesine ne kadar süre basmanız gerektiği konusunda görsel geri bildirim sağlar. Burada, 12V DC yük S1 ila S3 anahtarları aracılığıyla kontrol edilen röle çıkışına bağlanabilir.

NE555 zamanlayıcı, 4055B on sayacı için saat darbeleri sağlar, bu da NE555 tarafından sağlanan gecikmeyi uzatır. IC1’in gecikme zamanlamasına, R4 ve R5 dirençleri ve C2 kapasitörü gibi zamanlama bileşenleri tarafından karar verilir. LED1 – LED5 arası görsel gecikme göstergesi sağlar.

Röle bobini enerjili durumunda hariç, kontrol anahtarlarına basılmadığında devrenin çoğu neredeyse sıfır güç tüketir.

Devrenin çalışması basittir. S1 kapanma geciktirme anahtarında, transistör T3 iletir. Ayrıca, IC1 salınmaya başlar, IC2 saymaya başlar ve LED1’den LED5’e kadar birbiri ardına yanar. Ve IC2 Q9’a (pim 11’de) sayıldığında, çıkışı T1’i açar, RL1 rölesine enerji verilir. CON1 üzerinden bağlanan DC yükü, bir önek gecikmesinden sonra açık olacaktır. Şimdi S1’in bağlantısını kesin.

Hızlı kapatma anahtarına S2 anlık olarak basıldığında, T2 ve T1, RL1’in enerjisi kesildiğinden yükü kapatmak için çalışır.

Kapanma geciktirme kapatma anahtarı S3’te T4 iletir. Ayrıca, IC1 salınmaya başlar, IC2 saymaya başlar ve LED1’den LED5’e kadar birbiri ardına yanar. IC2, Q9’da (pim 11’de) sayıldığında, çıkışı T2’yi açar, RL1, önceden belirlenmiş bir gecikmeden sonra DC yükünün bağlantısını keser. Şimdi S3’ün bağlantısını kesin. Anahtarların ve işlevlerinin ayrıntıları için tabloya bakın.

İnşaat ve test

Kazara anahtarlama koruma devresi için bir PCB düzeni Şekil 2’de ve bileşen düzeni Şekil 3’te gösterilmiştir. Devreyi bir PCB’ye monte ettikten sonra, 12V aküyü BATT.1’e ve 12V DC yükünü CON1 üzerinden bağlayın.

Şekil 2: Koruma devresinin PCB yerleşimi3: PCB için bileşen yerleşimi

PCB ve bileşen yerleşim PDF’lerini indirin: buraya tıklayın

EFY notu

DC’yi AC yük ile değiştirmek için, bobini mevcut röle çıkışına bağlı başka bir SPDT rölesine veya mevcut röleyi değiştirmek için tek bir DPST / DPDT anahtarına (devre şemasında gösterilmemiştir) ihtiyacınız vardır.

 

 

https://drive.google.com/file/d/1eWaGqxgJWmKqGW-zoio9de1hH1-mZyFL/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.