Arduino Kullanarak Basit Kendiliğinden Dengeleme Sistemi

Arduino Kullanarak Basit Kendiliğinden Dengeleme Sistemi

Kamera gimbals / stabilizatörlerin icadı sayesinde, videoları sorunsuz ve kolay bir şekilde yakalayabiliyoruz . Piyasada, çok sayıda yerleşik özelliği olan çok çeşitli kamera gimballeri bulacaksınız, ancak bugün yapacağımız şey de kendi içinde benzersiz.

Telefonunuzu sabit tutmanın yanı sıra, kendiliğinden dengeleme platformumuz, en sevdiğiniz içeceklerin dökülmesini önlemek için veya stabilize bir platformun gerekli olduğu herhangi bir yerde bir araba bardak tutucusu olarak kullanılabilir.

Stabilizatörün bir prototipini oluşturmak için, önce aşağıdaki bileşenleri toplamamız gerekir.

Gerekli Bileşenler

  • Servo Motor
  • Arduino Uno
  • telleri
  • Mpu6050

Kodlama

Kodlamaya başlamak için önce Arduino IDE’de ‘mpu6050’ kütüphanesini kuracağız. Sonra mppu6050 kütüphanesini ve servo kütüphanesini kodumuza ekleyeceğiz. Ardından, sensörlerimizin değerlerini saklamak için bazı değişkenler oluşturacağız. Kurulum fonksiyonunda servo motor pimlerini ayarladıktan sonra, mpu6050 kütüphanesini Şekil 1’deki gibi başlatacağız.

Şekil 1. Arduino Kodu

Şimdi bir sonraki kodlama seviyesine geçeceğiz. Bu bölümde, Mpu6050 sensörünün tüm verilerini toplamak için bir döngü fonksiyonu oluşturulacaktır. Döngü fonksiyonunda Mpu6050 X ekseni ivmeölçer sensörünü servo motor dönüşüyle ​​eşleştireceğiz. Bu, kodumuzun ana parçasıdır. Stablizasyonda nasıl çalıştığını anlayalım.

Mpu6050 ivmeölçer sensörünü hareket ettirdiğimizde, hareketiyle ilgili veriler servo hareket açısı ile eşlenir. Bu nedenle, servo motor ivmeölçerin hareket ağının derecesine göre hareket edecektir.

Şimdi, platformumuzu stabilize etmek için servoyu ivmeölçer sensörü hareketinin tersine hareket ettirmeliyiz. Bu, platformumuzu bir yönde hareket ettirmeye çalıştığımızda, servo şaftın diğer yönde hareket edeceği anlamına gelir. Bu şekilde, ivmeölçer sensörünün hareket ettiği yönden bağımsız olarak kamera veya platformumuz orijinal konumunda kalır.

Not: – Servo aynı hareket yönünde hareket ederse servo’nun harita değerini ters çevirin.

Şekil 2. Servo için Arduino kodu

Bağ

Şimdi bileşenleri aşağıda gösterildiği gibi bağlayın

Arduino     Bileşenler
5v Mpu6050 VCC
GND Mpu6050 GND
SDA Mpu 6050 SDA
SCL Mpu6050 SCL
Pim 9 Servo Sarı tel

 

Şekil 2. Bağlantı

 Kaynak Kodunu İndir

 

https://drive.google.com/file/d/1_jPx4mq0iI247K_vT-4GLr9lyTQR6kV6/view?usp=sharing

 

Posted in Makaleler.