Gece olunca Otomatik Yanan Minik LED

Gece olunca Otomatik Yanan Minik LED

Burada sunulan minik LED gece işaretçisi, gece veya ortamında yeterli ortam ışığı olmadığında uyanan otomatik bir ışık işaretidir. Karanlıkta aktif olan herkes (yürüme, binme, yüzme, vb.) Bu taşınabilir işaretçiyi karanlıkta net ve belirgin bir işaret koymak için bir güvenlik aracı olarak kullanabilir. Yazarın prototipi Şekil 1’de gösterilmiştir.

1: Yazarın prototipi

Devre ve Çalışma

LED gece işaretçisinin devre şeması Şekil 2’de gösterilmektedir. Digispark kartı, 9V pil ve diğer birkaç bileşenden oluşur. Devrenin merkezinde Digispark Attiny85 kurulu bulunuyor. Digispark kartı konektörleri CON1 konektörü ile temsil edilir. Donanım, Vin pimi aracılığıyla 6F22 (9V) alkalin pil ile güçlendirilmiştir. Harici sinyal (LED1), küçük sinyal transistörü BC547 (T1) etrafına kablolanmış düşük güçlü bir sürücü etkinleştirilerek kullanılır.

Şekil 2: LED gece işaretleyicisinin devre şeması

Anakartın analog giriş pimine P2 bağlı fotoğraf direnci (LDR1), yeterli ortam ışığı olmadığında yanıp sönen yerleşik P1 piminden harici LED1 işaretçisini kontrol etmek için kullanılır.

Program (night_marker.ino) Arduino programlama dilinde yazılmıştır. Digispark kartında, bilgisayardaki Arduino IDE üzerinden programlamak için bir USB arayüzü olarak bir konektör bulunur. Ayrıca, küçük kod iyi yorumlanmıştır, bu da gereksinime göre kolay modifikasyon sağlar.

İnşaat ve test

LED gece işaretçisinin PCB yerleşimi Şekil 3’te ve bileşen yerleşimi Şekil 4’te gösterilmiştir. Bileşenleri PCB’ye devre şemasına göre monte edin.

3: LED gece işaretleyicisinin PCB düzeni4: PCB için bileşen yerleşimi

PCB ve Bileşen Düzeni PDF’lerini indirin: Buraya Tıklayın

Kaynak Klasörü İndir

Breadboard prototipi, boşta 20mA’nın (> 200 lux) hemen üstünde ve aktif durumda (<10 lux) 25mA’nın hemen altında akım tüketimi ile iyi çalışan 9V pil (6F22) ile test edildi. 6F22 9V pil yerine 2S lityum-iyon / lityum-polimer pil (7.4V) önerilir. Yanlış pil girişi Digispark kartını kızartabileceğinden, pilin doğru kutuplarla bağlandığından emin olun.

Tamamlanmış cihazı su geçirmez, şeffaf / yarı saydam bir kutuya, tercihen bir güç açma / kapama anahtarına (şematikte gösterilmemiştir) yerleştirin. LDR1, LED1 ve güç anahtarını monte etmek için muhafazanın ön / üst panelinde yeterli delikler açın. Ek olarak, Digispark kartının USB konektörü için kutunun bir tarafına dikdörtgen bir pencere ekleyin.

https://drive.google.com/file/d/1x5Wc4CuRRcIA96l07o-756wbI49ZVGUH/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.