Arduino ile  Step Motor Kontrolü Nasıl Yapılır

Arduino ile  Step Motor Kontrolü Nasıl Yapılır
Proje adı: Arduino motor kalkanı R3, unipolar veya bipolar step step motor 5V / 6V
Etiketler: Arduino motor kalkanı R3, unipolar veya bipolar step motor, 5V / 6V, Arduino Uno
Ataşmanlar: steppermotorsketch1 , steppermotorsketch2

unknown step_motor.pdf—-indir

 

Etiketler: Arduino, Arduino motor kalkanı R3, unipolar, bipolar step step motor 5V / 6V
Bu projede şu parçalara ihtiyacınız vardı:
1.Aruduino Uno R3 1 adet (Arduino’nun diğer sürümünü de kullanabilirsiniz)

2.Arduino motor kalkanı R3 1 adet

3.Arduino IDE (siz indirebilirsiniz burada )
4. atlama kabloları

5. Step motor 5V / 6V DC 1 adet

6. Harici motor DC güç kaynağı 1 adet

Genel
Arduino motor kalkan R3’ü Arduino kartına nasıl bağlayacağımızı ve tek kutuplu veya bipolar step motor 5V / 6V ile kullanmayı öğreneceğiz.
Adım motorunu anlama
Step motor nedir?
Her seferinde bir adım hareket eden ve her adım bir adım açısı ile tanımlanmış bir dijital elektrik motoru. Step motor hareketleri dönüşü sırasında belirgin adımlardır. Her adım bir adım açısı ile tanımlanır. Aşağıdaki örnekte, rotorun 360 derece tam bir dönüş yapması için 4 ayrı adım olduğunu fark edebilirsiniz. Adım açısında 90 derecede tanımlar. Step motor gizli hareket ettiğinden, step motorun aslında dijital bir motor olduğunu söyleyebiliriz. Bu karakteristik, mikrodenetleyici ile entegre olan dijital arayüzler için çok uygundur.

Adım motorları basit DC motorlara benzemez ve sadece DC voltaj sağlayarak çalıştırılamaz. Bir devrenin hızını ve yönünü kontrol etmek için sürücü devresi ve mikrodenetleyici gerekir.
Bir step motorla, belirli bir açıyı “adımlandırabilirsiniz”. Ayrıca, kademeli motorun tutma torkuna sahip olma avantajı vardır. Kıskaçlar hareket etmediklerinde pozisyonlarını tutabilirler.
Step motorlar iki çeşittir: tek kutuplu veya iki kutuplu.
Bipolar motorlar en güçlü step motor tipidir ve genellikle dört ucu vardır. Dahili olarak iki set elektromanyetik bobin vardır ve bu bobinler içindeki akımın yönünü değiştirerek adımlama elde edilir.
5, 6 veya hatta 8 kablo ile tanımlanabilen tek kutuplu motorlarda da iki bobin vardır, ancak her birinin bir orta musluğu vardır. Tek kutuplu motorlar, bobinlerdeki akım yönünü tersine çevirmek zorunda kalmadan adım atabilir ve elektronikleri daha basit hale getirir. Ancak, merkez musluk her seferinde her bir bobinin sadece yarısına enerji vermek için kullanıldığından, tipik olarak iki kutupludan daha az torka sahiptirler.
Tek kutuplu motorlar tipik olarak faz başına iki bobine sahiptir, biri manyetik alanın her yönü için.
Bipolar motorlar tipik olarak faz başına bir bobine sahiptir ve akım bu bobin üzerinden her iki yönde akar. Böylece, iki kutuplu motor iki kat daha fazla tork üretebilecektir, çünkü herhangi bir zamanda, tek kutuplu motor sargılarının sadece yarısını kullanıyor.
Tek kutuplu step motorlar genellikle 6 telden oluşur, her bir bobin fazının bir orta musluk vardır. Orta kademe (ortak) kabloların her ikisi de birbirine bağlanırsa, 5 telli tek kutuplu olur. Tek kutuplu step motoru bipolar step motora (4 tel) dönüştürmek için, merkez muslukları (2 tel) bağlı bırakmayın.

Burada ve burada onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .
Step motor Nema 17 DC 6V kullanacağız.
1. Nema 17 tek kutuplu step motor DC 6V şartname
• İmalatçı Ürün Numarası: 17HM15-0806S
• Motor Tipi: Tek Kutuplu Step
• Basamak Açısı: 0.9 derece
• Tutma Torku: 26Ncm (36.8oz.in)
• Anma Akımı / fazı: 0.8A
• Gerilim: 6V
• Faz Direnci: 7.5ohms
• Endüktans: 7.5mH ±% 20 (1KHz)
• Çerçeve Boyutu: 42 x 42mm
• Vücut Uzunluğu: 39mm
• Mil Çapı: Φ5mm
• Şaft Uzunluğu: 24mm
• D-cut Uzunluğu: 15mm
• Potansiyel Satış Sayısı: 6
• Kurşun Uzunluğu: 500mm
• Ağırlık: 300g
Ek bilgilere buradan bakın .
Arduino motor kalkan R3’ü anlama
Arduino Motor Shield, Arduino kartınızın DC ve step motorları, röleleri ve solenoidleri çalıştırmasını sağlar.
Arduino Motor Shield, röleler, solenoidler, DC ve step motorlar gibi endüktif yükleri çalıştırmak için tasarlanmış çift tam köprü sürücüsü olan L298’e dayanmaktadır. Arduino kartınızla iki DC motoru sürmenizi sağlar, her birinin hızını ve yönünü bağımsız olarak kontrol eder. Diğer özelliklerin yanı sıra her motorun motor akımı emilimini de ölçebilirsiniz. Kalkan TinkerKit uyumludur (Tinkerkit girişleri, çıkışları ve iletişim hatlarının eklenmesi için 6 başlık), yani TinkerKit modüllerini panoya takarak hızlı bir şekilde projeler oluşturabilirsiniz.
Arduino pimlerini basitçe ele almanıza izin vererek Arduino Motor Shield, projenize bir motor eklemeyi çok kolaylaştırır. Ayrıca, 12v’a kadar ayrı bir güç kaynağına sahip bir motora güç verebilmenizi sağlar.
Motor Kalkanı sadece harici bir güç kaynağı ile çalıştırılmalıdır. Kalkan üzerine monte edilmiş L298 IC’nin biri mantık diğeri motor besleme sürücüsü için olmak üzere iki ayrı güç bağlantısı vardır. Gerekli motor akımı genellikle maksimum USB akım oranını aşıyor. Harici (USB olmayan) güç, AC-DC adaptöründen (duvar siğili) veya pilden gelebilir. Adaptör, motor muhafazasının monte edildiği Arduino’nun kart güç jakına 2.1 mm merkez pozitif bir fiş takarak veya güç kaynağını Vin ve GND vida terminallerine yönlendiren kabloları bağlayarak, kutupluluklar. Kalkanın monte edildiği Arduino kartında olası hasarı önlemek için, 7 ile 12V arasında voltaj sağlayan harici bir güç kaynağı kullanmanızı öneririz. Motorunuz 9V’den daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsa, kalkanın güç hatlarını ve kalkanın monte edildiği Arduino kartını ayırmanızı öneririz. Bu, kalkanın arka tarafına yerleştirilen “Vin Connect” anahtarını keserek mümkündür. Vidalı terminallerdeki Vin için mutlak sınır 18V’dir.
Şartname
• Çalışma Gerilimi 5V – 12V
• Motor kontrolörü L298P, 2 kanal – 2 DC motor veya 1 step motorla çalışır
• Kanal başına maksimum akım 2A veya toplam maksimum 4A (harici güç kaynağı ile)
• Akım algılama 1.65V / A
• Serbest çalışma durdurma ve fren fonksiyonu
Step motor Nema 17 sinyal ve bağlantıları
1. tek kutuplu step motor (çok bipolar olabilir). Projede kullanılır

2.Bipolar step motor (Aynı yapımcı ancak farklı tel renkleri)

Arduino motor ekran R3’ün sinyalleri ve bağlantıları
Güç pimleri:
Ekran, kanal başına maksimum 2 amper için 2 amper sağlayabilir.
Vidalı terminal bloğundaki Vin , blendaja bağlı motora giriş voltajıdır. Bu pime bağlı harici bir güç kaynağı da monte edilen Arduino kartına güç sağlar. “Vin Connect” bağlantı telini keserek, bunu motor için özel bir güç hattı haline getirmiş olursunuz.
GND Vidalı terminal bloğundaki toprak.
Giriş ve çıkış pimleri:
Bu kalkanın A ve B adı verilen iki ayrı kanalı vardır,
her biri sürüş veya algılamak için 4 Arduino pimini kullanıyor
motor. Toplamda bu kalkan üzerinde 8 pim var.
İki DC’yi sürmek için her kanalı ayrı ayrı kullanabilirsiniz
motorlar veya tek kutuplu bir step sürmek için bunları birleştirin
motor.
Kalkanın kanala bölünen pimleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:

Fren ve Akım Algılamaya ihtiyacınız yoksa ve uygulamanız için daha fazla pime ihtiyacınız varsa, kalkanın arka tarafındaki ilgili jumper’ları keserek bu özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz.
Kalkan üzerindeki ek soketler aşağıdaki gibi tanımlanmıştır:
• Motorları ve güç kaynaklarını bağlamak için vidalı terminal.
• 2 İki Analog Giriş (beyaz)) için A2 ve A3’e bağlı TinkerKit konektörleri.
• 2 D5 ve D6 pimlerindeki PWM çıkışlarına bağlı iki Aanlog Çıkışı için TinkerKit konektörleri (ortada turuncu).
• 2 TWI arabirimi için TinkerKit konektörleri (4 pimli beyaz), biri giriş diğeri çıkış için.

Her bir A ve B kanalı için (+) ve (-) vidalı terminallere her birinin iki kablosunu bağlayarak iki DC motor çalıştırabilirsiniz. Bu şekilde, YÜKSEK veya DÜŞÜK Yönü (DIR A) ayarlayarak yönünü kontrol edebilirsiniz. ve DIR B) pinleri, PWM A ve PWM B görev döngüsü değerlerini değiştirerek hızı kontrol edebilirsiniz. Fren A ve Fren B pimleri, YÜKSEK olarak ayarlanırsa, DC motorları gücü keserek yavaşlatmak yerine etkili bir şekilde frenler. Akım Algılama (SNS0 ve SNS1) pimlerini okuyarak DC motordan geçen akımı ölçebilirsiniz. Her kanalda analogRead () işlevi aracılığıyla normal bir analog giriş olarak okunabilen ölçülen akımla orantılı bir voltaj olacaktır.A0 ve A1 analog girişlerinde. Size kolaylık sağlamak için, kanal mümkün olan maksimum akımı, yani 2A iletirken 3,3V olacak şekilde kalibre edilmiştir.
kablolama
Resmi Arduino motor kalkanının pimleri sadece Arduino Uno Rev.3 ile hizalanacaktır. 3. Arduino’nun eski sürümleriyle çalışmasını sağlamak için motor kalkanından birkaç pimi kesmeniz gerekecektir. Ancak, bu kesinlikle tavsiye edilmez. Motor kalkan pimlerini Arduino Uno’nun soketine takın.

Aşağıdaki resimde Arduino Uno ile gerekli bağlantılar gösterilmektedir:
1. Bipolar step motorlar tipik olarak iki bobine karşılık gelen 4 pime sahiptir. Bir step motor kullanmak için, bu iki bobini faz halinde alternatif polarite ile çalıştırmanız gerekir. Hangi iki pimin tek bir bobini oluşturduğunu anlamak için soketindeki iki pime bir LED takın ve motor milini döndürün. LED yanıyorsa, bir bobin buldunuz. Diğer iki pim diğer bobini oluşturmalıdır.

2. Tek kutuplu kademeli motorlar genellikle 6 telli olup, her bir bobin fazının bir orta musluk vardır. Orta kademe (ortak) kabloların her ikisi de birbirine bağlanırsa, 5 telli tek kutuplu olur. Tek kutuplu step motoru bipolar step motora (4 tel) dönüştürmek için, merkez muslukları (2 tel) bağlı bırakmayın. Hangi iki pimin tek bir bobini oluşturduğunu anlamak için soketindeki iki pime bir LED takın ve motor milini döndürün. LED yanıyorsa, bir bobin buldunuz. Diğer iki pim diğer bobini oluşturmalıdır.

Adım Adım talimat
1. Arduino motor koruması R3’ü Arduino Uno kartının üstüne yerleştirin.
2. Kablolama yapın.
3. Arduino IDE’yi açın.
4. Adruino Uno kartınızı PC’nize takın ve doğru kart ve com bağlantı noktasını seçin
5. Seri monitörü açın ve baud’unuzu 9600 baud’a ayarlayın
6. Taslağı doğrulayın ve Adruino Uno’nuza yükleyin
özet
Arduino motor kalkan R3’ü Arduino kartına nasıl bağlayacağımızı ve tek kutuplu veya bipolar step motor 5V / 6V ile kullanmayı öğrendik.
Kütüphaneler:
• Bu proje için kütüphane gerekmez.
Sketch:
• Bu proje açıklamasının başlangıcındaki eklere bakın.

Posted in Makaleler.