Voltaj Regülatörünü Ses Amplifikatörü Olarak Kullanmak

Voltaj Regülatörünü Ses Amplifikatörü Olarak Kullanmak

LM338 voltaj regülatörü, bir ses yükseltici olarak da kullanılabilir. Çıkış voltajı, IC’nin hoparlördeki çıkış sinyali olarak yansıtılan referans voltajını (pim 1) değiştirerek kontrol edilebilir. IC, 5amp akımına kadar çalışabilir.

Devre ve çalışma

Ses amplifikatörünün devre şeması Şekil 1’de gösterilmiştir. LM338 voltaj regülatörü (IC1), BC548 transistör (T1), birkaç direnç (R1 ila R7), iki potmetre (VR1 ve VR2), bir hoparlör ( LS1) ve diğer birkaç bileşen.

1: Ses yükselticisi olarak voltaj regülatörünün devre şeması

LM338, A sınıfı amplifikatör olarak yapılandırılmıştır . Başlangıçta, çıkış voltajı maksimum çıkış voltajının orta değerine ayarlanır. Bir ses sinyali alındığında, çıkış sinyali orta gerilimin her iki tarafına da sallanır. Bu ses sinyali bir kapasitör (C3) aracılığıyla hoparlöre beslenir. Kondansatör DC bileşenlerini bloke eder ve hoparlöre yalnızca ses sinyali verir.

Transistör T1, tabanında alınan giriş sinyaline göre IC’nin referans voltajını kontrol eder.

Devre, bir batarya veya başka bir uygun güç kaynağı ile sağlanabilen bir 12V DC, 1A akımla çalışır.

İnşaat ve test

Bir ses yükselticisi olarak voltaj regülatörü için bir PCB düzeni Şekil 2’de ve bileşen düzeni Şekil 3’te gösterilmektedir.

Şekil 2: Ses yükselticisi olarak voltaj regülatörünün PCB düzeni3: PCB için bileşen yerleşimi

PCB ve bileşen yerleşim PDF’lerini indirin: buraya tıklayın

Bileşenleri PCB’ye monte ettikten sonra, SJ1 atlama telini ayırın, VR1’i minimum değere ayarlayın ve S1 anahtarını ‘açın.’ Voltajları tabloda gösterildiği gibi doğrulayın.

TP2’de yaklaşık 10V DC elde etmek için VR2’yi ayarlayın, ardından SJ1 atlama kablosunu tekrar bağlayın. Herhangi bir ses sinyalini giriş olarak CON1’e bağlayın. Çıkış ses seviyesi VR1 kullanılarak kontrol edilebilir. Devreyi uygun bir kutu içine alın. Artık kullanıma hazırdır.

 

https://drive.google.com/file/d/1ST0VY1UP2eGhFCcnmGnwz48IAk9k-MoY/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.