Kendi Taşınabilir Yağmur ve Buhar Sensörünüzü Yapmak İster misiniz

Kendi Taşınabilir Yağmur ve Buhar Sensörünüzü Yapmak İster misiniz ?
Açıklama
Bu, bir devrede basit bir taşınabilir yağmur ve buhar dedektörüdür. Küçük boyutludur, 9V pil ile çalışır ve montajı kolaydır.
Devre ve çalışma
Taşınabilir yağmur ve buhar dedektörünün devre şeması Şekil 2’de gösterilmektedir. Transistör T1, piezo buzzer PZ1, 9V pil ve birkaç diğer bileşen etrafında inşa edilmiştir. Sensör bağlantı terminalleri devrede P1 ve P2 olarak işaretlenmiştir.
1: Yazarın prototipi Şekil 2: Yağmur ve buhar dedektörünün devre şeması
Yağmur veya buhar olmadığında, P1 ve P2 arasındaki empedans yüksektir. Bu nedenle, T1 yapmaz. Sensör yağmur tespit ettiğinde, P1 ve P2 arasındaki empedans düşüktür. T1, R1 direnci üzerinden taban akımı alır. T1, yağmur veya buharın algılandığını gösteren PZ1’i çalıştırır ve açar.
Zil sesini durdurmak için sensörün yüzeyindeki suyu veya buharı silin. Güç açma / kapama düğmesinin kullanımı devrede isteğe bağlıdır çünkü yağmur veya buhar olmadığında akım tahliyesi ihmal edilebilir veya sıfırdır.
İnşaat ve test
Bileşenleri bir breadboard veya veroboard üzerindeki devre şemasına göre monte edin . Güç kaynağı için 9V pil (6F22) bağlayın. Bu üniteyi uygun bir plastik kutuda da monte edebilirsiniz. Devreyi ve pili kutunun içine sabitleyin.
Sensörün yapısı Şekil 3’te gösterilmektedir. Yağmur ve buhar sensörü genel amaçlı bir PCB veya veroboarddan yapılmıştır. Yağmur sensörü olarak on üç parçalı 3.8cm x 5cm’lik bir veroboard kullanılır.
3: Yağmur sensörü kartı
Yedi iletken kablo (örneğin beyaz) alın ve bunları Şekil 3’te gösterildiği gibi Veroboard’un alternatif bakır raylarına lehimleyin. Yedi beyaz kablonun diğer uçlarını birleştirin, bağlantıyı uygun bir kabloya bağlayın ve P1’e uzatın.

Altı kablo daha (mesela mavi) alın ve bunları veroboard’a kalan alternatif pistlere lehimleyin. Benzer şekilde, altı kabloyu birleştirin ve başka bir kablo kullanarak P2’ye uzatın. Yağmur sensörünü devreye bağlamak için iki ila üç metrelik blendajlı kablolar kullanabilirsiniz. Yağmur algılama için sensörü dışarıda uygun bir yerde tutun.

unknown yagmur_sensorum.pdf

Posted in Makaleler.