Elektrikli Su Isıtıcısı için IoT Tabanlı Zamanlayıcı Anahtarı Yapımı

Elektrikli Su Isıtıcısı için IoT Tabanlı Zamanlayıcı Anahtarı Yapımı

Elektrikli su ısıtıcısı için bu zamanlayıcı anahtarı NodeMCU ve Blynk IoT bulut çözümüne dayanmaktadır . Soğuk mevsimde banyolarda sıcak su ile banyo yapmak için elektrikli su ısıtıcısı kullanılır. Yaygın bir sorun, sabah uyandığınızda, elektrikli ısıtıcının soğuk suyu yeterince ısıtması için 20 dakika beklemeniz gerektiğidir. Bu soruna olası bir çözüm, bir zamanlayıcı anahtarı kullanmaktır.

Burada sunulan zamanlayıcı anahtarı, akıllı telefonunuzdaki Blynk uygulamasından elektrikli su ısıtıcısını başlatmak ve durdurmak için kullanılabilir. Bunu kullanarak, uyandığınızda sıcak su hazır olacaktır. Yazarın prototipi Şekil 1’de gösterilmiştir.

1: Yazarın prototipi

Devre ve çalışma

Su ısıtıcı için Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı zamanlayıcı anahtarının devre şeması Şekil 2’de gösterilmektedir. NodeMCU mikrodenetleyici (MCU) olarak kullanılır. Devre ayrıca NodeMCU’yu çalıştırmak için 5V voltaj regülatörü 7805’e (IC1) sahiptir. Su ısıtıcısını BC547 röle sürücü transistörü (T1) üzerinden açmak ve kapatmak için 12 voltluk bir röle (RL1) kullanılır.

Şekil 2: Su ısıtıcı için IoT tabanlı zamanlayıcı anahtarının devre şeması

NodeMCU, ESP8266 Wi-Fi modülünde çalışan bellenim içeren açık kaynaklı bir IoT platformudur. NodeMCU’nun pim diyagramı Şekil 3’te verilmiştir.

3: NodeMCU pin detayları

NodeMCU’yu IoT platformuna bağlama

NodeMCU, Board Manager’dan tercih edilen kart olarak NodeMCU 1.0 (ESP-12E Modülü) seçilerek Arduino IDE kullanılarak ESP8266_standalone.ino ile programlanır. Arduino IDE’ye NodeMCU kartı eklemek için aşağıdaki bağlantıdaki eğiticiye bakın .

IoT platformuna, aşağıdaki adımlar kullanılarak iOS ve Android cihazlarda Blynk uygulaması kullanılarak erişilebilir.

  1. Akıllı telefonunuza Blynk uygulamasını indirin ve yeni bir hesap oluşturun ya da mevcut Facebook kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
  2. Uygulamada Yeni Proje Oluştur’a gidin ve proje adını girin (örneğin, IoT_ ısıtıcı). Aygıt, örneğin, NodeMCU’yu seçin ve Oluştur’a tıklayın.
  3. Yeni bir proje oluşturduktan sonra, e-posta hesabınıza bir yetkilendirme jeton numarası gönderilir.
  4. https://github.com/blynkkk/blynk-library adresinden Blynk kütüphanesini indirin. Arduino IDE’den kütüphaneyi kurun. Eskiz> Kitaplığı Dahil Et> Kitaplıkları yönet> .zip ekle’ye gidin ve zip kitaplığına göz atın veya kitaplığı çıkardıktan sonra, bilgisayarınızdaki / dizüstü bilgisayarınızdaki Arduino IDE’nin Kitaplık klasörüne ekleyin.
  5. Blynk kitaplığını yükledikten sonra Windows klasörüne göz atın, Dosya>

Örnekler> Blynk> Boards_wifi> ESP8266_Standalone.ino çizimi. Yetkilendirme simgenizi yapıştırın ve çizimde Kablosuz ağ SSID adınızı ve ağ şifrenizi girin.

  1. NodeMCU’yu USB kablosuyla bağlayın ve Arduino IDE’deki COM bağlantı noktasını seçin. ESP8266_Standalone.ino dosyasını açın, çizimi derleyip NodeMCU kartına yükleyin. Ardından, kartınızın Blynk ile bağlı olup olmadığını kontrol etmek için seri monitörü açın (Şek. 4).

4: Seri monitör

  1. Blynk uygulamasında yukarıda oluşturulan projeye (IoT_heater) gidin, widget (+ işareti) ekleyin ve cep telefonunuzda zamanlayıcı widget’ını seçin.
  2. Zamanlayıcı Widget Ayarları’na gidin. Isıtıcıyı kontrol etmek için çıkış olarak kullanacağınız NodeMCU’nun GPIO’sunu (örneğin, D0, D1, D2, vb.) Bildirin. Uygulamadaki zamanlayıcının başlangıç ​​(7:00 am) ve durdurma (7:30 am) zamanlarını seçin.

İnşaat ve test

IoT bazlı su ısıtıcısının PCB yerleşimi Şekil 5’te ve bileşen yerleşimi Şekil 6’da gösterilmiştir. Bileşenleri devre şemasına göre PCB’ye monte edin.

Şekil 5: IoT tabanlı su ısıtıcısının PCB’si6: PCB için bileşen yerleşimi

PCB ve Bileşen Düzeni PDF’lerini indirin: Buraya Tıklayın

Su ısıtıcısını, RL1’in normal bağlantı (NC) kontağı üzerinden CON1 konnektöründeki 230V AC şebekesine bağlayın. 230V AC ana şebekeyi CON2’ye bağlayın. Blynk uygulamasında Oynat’ı tıkladığınızda zamanlayıcı başlayacaktır. Zamanlayıcı, uygulamada tanımlandığı gibi önceden belirlenmiş veya ayarlanmış süreye ulaştığında otomatik olarak başlar. Röleye enerji verilir ve ısıtıcı açılır. Durma süresinden sonra rölenin enerjisi kesilir ve ısıtıcı kapatılır. Artık proje kullanıma hazırdır.

 

https://drive.google.com/file/d/1LxQ5v66BNzRgh7LGs8k_LUDBjFUw7WFw/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.