Bir Robotu Bluetooth Kulaklık ile Kontrol Etmek Uygulaması

Bir Robotu Bluetooth Kulaklık ile Kontrol Etmek Uygulaması

Bu projede, bir mikrodenetleyici (MCU) veya herhangi bir programlama olmadan bir robot denetleyicisi yapmak için bir cep telefonu ile birlikte eski bir Bluetooth kulaklık kullanılabilir. Robot araba ve akıllı telefon arasındaki iletişim Bluetooth ile yapılır. Bu mükemmel bir kontrol projesidir ve yapılması kolaydır.

Devre ve çalışma

Blok şeması (Şekil 1), Bluetooth kulaklığın / ahizesiz kullanım biriminin DTMF alıcısına, motor sürücüsüne ve güç kaynağına nasıl bağlanabileceğini gösterir. Devrenin kalbi, çift tonlu çoklu frekans (DTMF) MT8870 kod çözücüsüdür. Şekil 2, alıcı sistemin tam devre şemasını göstermektedir.

1: Robottaki alıcı sisteminin blok şeması2: Alıcı sistemin devre şeması

MT8870 (IC2) çalışma voltajı, 7805 voltaj regülatörü (IC1) tarafından sağlanan 5V’dur. IC2, 3.579545MHz kristal osilatörden (XTAL1) yararlanır. CON1 konnektöründeki giriş, Bluetooth kulaklık (bu durumda Nokia BH-108) tarafından sağlanan bir ses sinyalidir.

Nokia BH-108 Bluetooth kulaklığı üst panelini çıkararak devreyi Şek. 3’te gösterildiği gibi açığa çıkararak açın. Hoparlör çıkış terminallerini (SPK + ve SPK-) devre kartında bulun. İki ince kabloyu hoparlör terminallerine lehimleyin. Kırmızı (sinyal) kabloyu MT8870 IC’yi CON1, bir filtre kapasitörü C3 (0.1µF) ve direnç R1 (100-kilo-ohm) girişine bağlayın.

3: MT8870 ile Bluetooth kulaklık bağlantıları

Devrede gösterildiği gibi bağlantıları eksiksiz yapın. MT8870 IC’nin çıkışı motor kontrol devresine gider, böylece iki motoru (M1 ve M2) kontrol eder. Motor sürücüsü / kontrolörü olarak L293D kullanılır.

Bluetooth’u Nokia BH-108 Bluetooth kulaklıkla eşleştirilen cep telefonuna DTMF tonları veren bir Android uygulaması yükleyin. Bluetooth üzerinden ses çıkışı için uygulamayı mono telefona yükleyin (mono Bluetooth gibi). Şimdi, uygulamanın GUI’sinde basılan tuşa göre, robot masaya göre hareket edecektir. Örneğin, uygulamada A tuşuna basıldığında, çıkış durumları sırasıyla Q4 Q3 Q2 Q1 için 1 0 1 0’dır. IC3 çıkış pimlerine sahip motorların bağlantılarına ve kutuplarına göre, robot ileri yönde hareket edecektir. Robotu durdurmak için 3 tuşuna basın.

İnşaat ve test

Robotun PCB yerleşimi Şekil 4’te ve bileşen yerleşimi Şekil 5’te gösterilmiştir. Robot araba, arka tekerlekler için iki dişli motor ve ön tarafta bir tekerlek ile üretilmiştir. Sol ve sağ motorları (M1 ve M2) L293D motor sürüş devresinin çıkış pimlerine (çıkış1 – çıkış4) bağlayın. DTMF IC2’nin Q1 ila Q4 çıkışları L293D girişlerine bağlanır.

4: Robot kontrolörünün PCB düzeni5: PCB için bileşen yerleşimi

Güç kaynağı 12V kurşun-asit batarya ile sağlanır. MT8870 ve L293D için, güç kaynağı 7805 voltaj regülatörü ile sağlanır. Bluetooth kulaklık, sıradan bir telefon şarj cihazı kullanılarak şarj edilebilen dahili bir pile sahiptir. Bluetooth kulaklığı şarj edin ve ardından telefonun Bluetooth’u ile eşleştirin.

DTMF ton üretimi için Wolphi LLC’den DTMF gibi birçok uygulama mevcuttur. Özelleştirme veya kendi DTMF uygulaması uygulamasını oluşturmak için MIT App Inventor kullanılabilir. EFY Lab’da test sırasında Android için Tonedef uygulaması kullanıldı. Bu uygulama ile iki cep telefonuna ihtiyacınız var: biri DTMF uygulaması yüklü ve kullanıcının elinde olan (A) deyin ve otomatik cevaplama modu etkin ve kablosuz olarak Nokia-BH-108 Bluetooth kulaklığa bağlı olan ikinci cep telefonu (diyelim, B).

İkinci cep telefonu ile bağlantı kurulduktan sonra robot ilk cep telefonundan kontrol edilir. Buradaki avantaj, Nokia BH-108 Bluetooth kulaklıkla birlikte ikinci telefonu robotta tutmanız gerekmiyor.

Her iki cep telefonunu da yanınızda bulundurun. A telefonundan B telefon numarasını çevirin. İki telefon arasında arama yapıldıktan sonra, A telefonunda DTMF uygulamasını açın. Sanal bir tuş takımı göreceksiniz. Robotu ileri, geri, sağ veya sol yönlerde kontrol etmek için tabloya göre uygun numaraya dokunun. A telefonundan DTMF sinyali, robotun şasisine monte edilen BH-108 Bluetooth kulaklık aracılığıyla DTMF kod çözücü MT8870 tarafından iletilir ve alınır. Yazarın prototipi Şekil 6’da gösterilmiştir.

6: Yazarın robot prototipi

Not

Bu proje için herhangi bir uygun Bluetooth kulaklığı kullanabilirsiniz.

PCB ve bileşen yerleşim PDF’lerini indirin: buraya tıklayın

https://drive.google.com/file/d/1_xuPpJbiu2l275qKb8YBptTxZHNwt50m/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.