Basit Küçük bir LED El Feneri Yapımı

Çoğu ticari fener, seri bağlanan üç AA veya AAA hücresi kullanır; bu, akım sınırlayıcı bir direnç kullanarak beyaz LED’leri çalıştırmak için 4.5V üretir. Bu el fenerleri, akım kontrol devresinin olmaması nedeniyle LED’leri verimli bir şekilde kullanmaz. Burada, tek bir kuru hücreden yüksek, parlak beyaz LED’leri çalıştıran bir LED Torchlight devresi sunulmaktadır.

Devre ve çalışma

ZXSC380 , çok düşük giriş voltajından yükseltici voltaj dönüşümünün gerekli olduğu uygulamalar için yüksek düzeyde entegre, yüzeye monte bir cihaz (SMD), tek veya çok hücreli LED sürücüsüdür. Tek bir veya birden fazla LED’i geniş bir çalışma gerilimi aralığında sürmek için ideal olan sabit akım darbeleri üretmek için sadece harici bir indüktör gerektirir. Kullanımı kolay, düşük maliyetli, yerden tasarruf sağlayan ve yerleşimi kolay çözümler sunar.

LED fener devresi iki moddan oluşur: normal ve önyükleme.

 

Normal mod

LED Torchlight Devresinin normal moddaki devre şeması Şekil 1’de gösterilmiştir. Bu modda devre, LED1’i sürmek için sadece bir 100µH indüktör (L1) gerektirir. S1 anahtarı IC1’i açmak / kapatmak için kullanılır. S1 kapalıyken, IC1 ve L1 yükseltme işlemini gerçekleştirir ve LED1 yanar.

1: Normal modda fener devresi

Önyükleme modu

Önyükleme modunda LED Torchlight Devresinin devre şeması Şekil 2’de gösterilmiştir. Bu modda, devre iki ek Schottky bariyer diyotu (D1 ve D2) ve C1 kapasitörü gerektirir. S2 anahtarı kapatıldığında, IC2, D1 diyotu ile çalıştırılır. İndüktör L2, IC2’nin dahili anahtarlama transistörü açılana kadar şarj olur.

Şekil 2: Önyükleme modunda fener devresi

Dahili transistör kapatıldıktan sonra, L2’deki voltaj polaritesini tersine çevirir ve voltaj D2 diyotu aracılığıyla IC2’nin VCC’sine (pin1) geri verilir. Bu nedenle, başlatmadan sonra LED2’yi sürmek için 1V altında gereklidir.

Önyükleme modunda, ilk başarılı başlatmadan sonra IC2 tipik olarak 0.7V’a kadar çalıştırılabilir. Tipik olarak 0.7V’a kadar çalışma, yaklaşık 0.9V’luk akü voltajının tipik olarak belirtilen ucunun ötesinde daha fazla hücre enerjisinin çıkarılmasını sağlar. Bu pil kullanım süresini uzatır. Önyükleme olmadan, tipik başlatma voltajı 0.9V’dur.

İnşaat ve test

Torç ışığının normal modda tek taraflı PCB düzeni Şekil 3’te ve bileşen düzeni Şekil 4’te gösterilmiştir. Devreyi PCB’ye monte edin. ZXSC380 bir SMD olduğundan, PCB’nin lehim tarafına yerleştirin ve lehimleyin. CON1 genelinde 1.5V hücre bağlayın.

Şekil 3: Normal modda fenerin PCB düzeni4: Normal mod için bileşen düzeni

Benzer şekilde, önyükleme modunda fener için gerçek boyutlu bir PCB düzeni Şekil 5’te ve bileşen düzeni Şekil 6’da gösterilmiştir. Devreyi PCB’ye monte edin. ZXSC380’i PCB’nin lehim tarafına yerleştirin ve lehimleyin. CON2 üzerinden 1,5V bağlayın.

Şekil 5: Önyükleme modunda torç ışığının PCB düzeni6: Önyükleme modu için bileşen düzeni

PCB ve bileşen yerleşim PDF’lerini indirin: buraya tıklayın

 

 

 

https://drive.google.com/file/d/1B5wFYz0A1XJaSohrx6KJa9fP-Rb-uQZI/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.