Arduino Uno ile Elektronik Mum yapım Devresi

Arduino Uno ile Elektronik Mum yapım Devresi

Elektronik veya alevsiz mumlar geleneksel fitil mumlarına bir alternatiftir. Bunlar ev dekorasyonu için kullanılır ve açık alev yerine parlayan LED’lere sahip oldukları için yangın riski taşımamaktadır.

Bu proje, Arduino Uno kartı ve üç LED kullanarak basit bir elektronik mumun nasıl yapılacağını gösterir. LED sayısını ihtiyaca göre artırabilirsiniz. Yazarın prototipi Şekil 1’de gösterilmiştir.

1: Yazarın prototipi

Devre ve çalışma

Elektronik mumun devre şeması Şekil 2’de gösterilmiştir. Arduino Uno kartı (BOARD1), üç LED (LED1 ila LED3) ve üç direnç (R1 ila R3) etrafında inşa edilmiştir.

Şekil 2: Elektronik mumun devre şeması

Bu elektronik mum için kullanılan teknoloji darbe genişliği modülasyonuna (PWM) dayanmaktadır. LED, yalnızca ileri yönde çalışan bir diyottur. Gerilimi azaltırsanız, PWM üzerinden veya ileri akımı düşürerek kolayca karartılabilir. Basit bir ifadeyle, bir LED, Şekil 3’te gösterildiği gibi farklı görev döngülerinde (periyodik olarak) bir DC döngüsü alır.

3: PWM görev döngüsü

Arduino IDE, kaynak kodu (candle.ino) derlemek ve panoya yüklemek için kullanılır. Tools menüsünden doğru kartı ve COM portunu seçin ve programı bilgisayardaki standart USB portundan yükleyin.®Arduino IDE’deki Board

Kaynak kodu geçersiz kurulumunda (), pin modu tanımlanır; yani 9, 10 ve 11 pimler çıkış pimleri olarak tanımlanır. Void loop () ‘da PWM için analogWrite (pinNumber, Intensity) işlevi kullanılır. Yoğunluk kaynak kodundan 0 ile 255 arasında değiştirilebilir. “Rasgele (değiştir) + düzeltme” fonksiyonu 0 ile 195 arasında rasgele bir değer elde etmek için kullanılır ve daha sonra 255 yapmak için 60 ekler.
Ayrıca, rasgele sayıyı koddaki rasgele (160) +90 gibi değiştirebilirsiniz.

İnşaat ve Test

Bileşenleri Şekil 2’de gösterildiği gibi monte edin. Bir mum yanılsaması elde etmek için biri kırmızı ve iki sarı (sarı yerine mavi de alabilirsiniz) üç LED alın. Harici bir atlama teli kullanarak Arduino Uno ile bağlayın. Bu Arduino Uno’nun USB üzerinden güç kaynağı alacağı için yapılır. Gerçek bir mum gibi görünmesi için ışığın çıkması için üst tarafı hafifçe açık tutarak LED’leri opak bir kutu ile örtün.

Kaynak Klasörü İndir

 

 

https://drive.google.com/file/d/14zRRISKseVQpZybn8OjYvVOCfr_db6oV/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.