Arduino Kullanarak Otomatik Kayıt Sistemli Gürültü Dedektörü Yapımı

Arduino Kullanarak Otomatik Kayıt Sistemli Gürültü Dedektörü Yapımı

IoT ile

Ashwini kumar sinha

4 Kasım 2019

Gürültü kirliliği, hızlı nüfus artışı, kentleşme ve yeni teknolojiler sayesinde modern şehirlerde büyüyen bir sorundur. Dahası, zaman zaman gürültülü bir komşu veya iş arkadaşı sizi deli edebilir ve refahınızı etkileyebilir.

Yüksek sesle konuşmak ofis ortamında can sıkıcı bir alışkanlıktır. Yüksek bir iş arkadaşına sahip olmak bizi işimizden uzaklaştırabilir ve üretkenliğimize zarar verebilir. Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için bugün size otomatik kayıt sistemine sahip bir gürültü dedektörü sunuyoruz. Bu cihaz, yüksek ses algıladığında (ses belirli sınırları aştığında) kullanıcıları otomatik olarak sesi kaydeder ve kaydedilen sesi bir dosyaya kaydeder.

 

Bu Gürültü Dedektör Sistemi, gürültülü kişileri tanımlamak için kütüphane, ofis ve sınıf ortamlarında kullanılabilir, böylece onlara karşı gerekli önlemler alınabilir.

Bu cihazı oluşturmak için önce birkaç bileşen toplamamız gerekiyor.

Gerekli Bileşenler

 • Titreşim motoru / Buzzer
 • Bluetooth HC 05
 • Ses sensörü modülü
 • telleri
 • Arduino Nano

Kodlama

İlk olarak, değerleri ve pin numaralarını saklamak ve daha sonra Software Serial kütüphanesini dahil etmek için kodumuzdaki farklı değişkenleri başlatacağız. Bundan sonra, Arduino pinleri için Pin modlarını ve Bluetooth için baud hızını ayarlayacağız. Bunu takiben, gelen numarayı Bluetooth’tan kontrol eden bir ‘if koşulu’ oluşturacağımız bir döngü işlevi ayarlayacağız. Bu sayı, gürültü sensörü eşik seviyesini ayarlamak için kullanılır. Daha sonra döngü fonksiyonu, ortalama sensör verilerini toplayan başka bir işleve (yani sensör) atlar (Bkz. Şekil 1).

Şekil 1. Arduino Kodu ayar değişkenleriŞekil 2. Bluetooth’tan dizeleri okumak için Arduino kodu.

Sensör fonksiyonunda, for döngüsü bitene kadar (160 defaya kadar) sensör verilerini toplayan ve toplanan verilerin ortalamasını hesaplayan bir ‘for loop’ oluşturacağız. Bundan sonra bir ‘if koşulu’ ortalamayı kontrol eder, eğer ortalama değer eşik değerinden büyükse, değeri sonraki bölümde yapacağımız bir uygulamaya gönderir (Bakınız Şekil 3).

Şekil 3. Arduino kodu gürültü seviyesini hesaplama

Uygulama Yapımı

Uygulamamızı oluşturmak için MIT uygulama mucidini kullanacağız . İlk bölümde, bir düzen oluşturmamız ve aşağıdaki bileşenleri eklememiz gerekiyor

 • Bir liste seçici
 • Metin seviyesi
 • 2 düğme
 • 1 metin görünümü
 • Ses kaydedici
 • Küçük DB
 • Bluetooth istemcisi

Bundan sonra şekil 4’e göre kod bloklarını birleştirin.

Şekil 4. Uygulama DüzeniŞekil 5.MIT Uygulama kodu blokları

Bağ

Şimdi tüm bileşenleri aşağıda gösterildiği gibi bağlayın (Bkz. Şekil 6).

Arduino Nano Bileşenler
Pim A7 Ses Sensörü Çıkışı
5v VCC Bluetooth ve Ses sensörü
GND GND Bluetooth ve Ses sensörü
D4 RX
D3 Teksas
D12 Buzzer VCC
GND Buzzer GND

Şekil 6. Bağlantı

Test yapmak

Şimdi Arduino’ya güç verin ve Bluetooth’u uygulamanıza bağlayın. Başarılı bağlantıdan sonra, yüksek sesler çıkararak test edebilirsiniz. Ses seviyeniz eşik değerini geçtiğinde, Gürültü Dedektörü cihazı bunu bildirmek için vızıldayacak ve aynı zamanda uygulama sesi kaydetmeye başlayacak ve gürültü seviyesi eşik seviyesinin altına düşene kadar kayıt yapmaya devam edecektir. (Bakınız Şekil 7).

Şekil 7. Uygulama Çalışması

Kaynak Kodunu İndir

 

 

https://drive.google.com/file/d/1sbWpROpeLOmZm3l05pEy1t8acs_DRTtj/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.