Araba için Yüz Tanımalı Akıllı Kilit Yapımı

Araba için Yüz Tanımalı Akıllı Kilit Yapımı

Görüntü Kimlik Doğrulaması Yaparak

Ashhwini Kumar Sinha

Bir noktada, hepimiz, televizyon / gazete veya mahallede araba hırsızlığı haberlerine rastlamış olmalıyız. Bazılarımızla da olmuş olabilir. Yüksek teknolojili güvenlik aygıtları kurmasına rağmen, hırsızlar bir şekilde arabanıza erişmenin ve çalmanın yollarını bulmayı başarıyor. Bu nedenle, otomobiller için yüksek verimli ve kusursuz bir prototip üretmeye karar verdim. Bu güvenlik sistemini yetkisiz erişime karşı korunacağınız bankalar, kilitli dolaplar ve evler için de uygulayabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

  1. Bluetooth kullanarak aracınızın akıllı kilidini bağlayın.
  2. Ardından aracınızın şifresini girin.
  3. Bundan sonra, bir kamera yüzünüzü tanımak için küçük bir videonuzu çeker.
  4. Sonra parmak izinizi ister. Doğru ise, arabanıza erişebileceksiniz, aksi takdirde arabanın kontağını kapatacak ve sahibine bir uyarı mesajı gönderecektir.

Ne inşa edeceğiz?

3 adımlı bir araba kimlik doğrulaması akıllı kilidi yapmak için, bir yüz tanıma sistemi ve biyometrik bir şifre oluşturacağız, böylece sadece yetkili kişi araca erişebilsin.

Malzeme listesi

Kodlama

Android uygulamamız ve Raspberry Pi arasındaki iletişimi sağlayacak ve böylece kilit kimlik doğrulamasını kontrol edecek bir Arduino kodu yazacağız. Bunu yapmak için, önce arabamızın ateşlemesini kontrol eden rölenin şifresini, yüz algılanan değeri (doğru için 1 ve yanlış için 0) ve pin numarasını saklayan değişkenler oluşturun . Ardından, Bluetooth iletişimi için baud hızını ayarlamak için bir kurulum işlevi yaratırız. Burada baud hızını = 9600 (varsayılan) kullandık. (Bakınız Şekil 1, Şekil 2).

Şekil 1. Arduino koduŞekil 2. Arduino kodu ayar fonksiyonu.

Şimdi, uygulamaya girilen şifreyi kodumuzda yazılı olanla çapraz kontrol etmek için bir döngü fonksiyonu oluşturuyoruz. Her iki şifre de eşleşirse, “kontrol” adı verilen başka bir işlev çağıracaktır. Kontrol fonksiyonu temel olarak Raspberry Pi’den yüz tanıma çıkışı isteyecektir. (Bakınız Şekil 3, 4)

Şekil 3. Döngü işleviŞekil 4. Kontrol fonksiyonu

Şimdi Arduino kodlamamızı yaptık. Ardından, Raspberry Pi masaüstü penceresini açın ve yüz tanıma için bir Python betiği yazın.

Yüz tanıma için:

Yükleme dlib , yastık , CV2 ve face_recognition senin Ahududu Pi içine Python modülleri. PyPl kütüphane dizininde verilen talimatlara göre kurulum işlemini takip edin.

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra Python IDE’yi açın ve yüz tanıma için Python betiğini yazmaya başlayın. Face_recognition , gpiozero , cv2 , numpy gibi gerekli tüm modülleri eklediğinizden emin olun .

Bundan sonra, arabanızı sürmesi onaylanan tüm kişilerin resimlerini yapıştırın (senaryoyu yazdığınız yere). Resim adlarını koda yazdığınızdan emin olun. (Bakınız Şekil 5.)

Şekil 5. Yüz tanıma

Şimdi kodu indirin ve yüz tanıma için Raspberry Pi’de çalıştırın.

Uygulamayı yapma

Şimdi Kodular’ı açın (www.kodular.io adresine gidin) ve oturum açın. Uygulamanın kullanıcı arayüzünü oluşturmak için aşağıda verilen sanal bileşenleri ekleyin. (Bakınız Şekil 6.)

  • 4 Metin_Kutu
  • 1 Bluetooth_Client (Bağlantı -> Bluetooth İstemcisi’ni seçin)
  • 1 List_Picker (Kullanıcı Arayüzü-> Liste Seçici’yi seçin)
  • 1 Mesajlaşma (Sosyal Medya -> Mesajlaşma’yı seçin)
  • 1 Saat (Sensörler-> Saat’i seçin)

Şekil 6.UI oluşturma

Şimdi manifatura’yı tıklayın ve istediğiniz kısa mesajı içeren telefon numarasını girin. (Bakınız Şekil 7.)

Şekil 7. Mesajlaşma ayarları.

Uygulamayı programlama

Programlama için Bloklar’a gidin ve kod bloklarını gösterildiği gibi birleştirin. (Bakınız Şekil 8.)

Şekil 8. Kod blokları.

Ve son olarak, APK’yı bilgisayarınıza aktarın ve ardından Android telefonunuza yükleyin. Son uygulama bu şekilde görünecektir. (Bakınız Şekil 9.)

Şekil 9. Final Uygulaması

İndirme Kodu

Bağ

Bileşenleri aşağıdaki gibi bağlayın:

Arduino RX ——————- HC 05 TX

Arduino TX ——————- HC 05 RX

Arduino 5v ——————- HC 05 VCC

Arduino GND —————- GND

Arduino A0 ——————– Ahududu GPIO Yüz pimi Çıkışı

Arduino Pin 13 ————— Röle

Şekil 10. Devre Şeması.

Uygulamayı test etme

Prototipimizi test etmek için uygulamayı açın ve telefonunuzun Bluetooth özelliğini açın. Uygulama kısa mesajlara erişim istiyorsa buna izin verin. Şimdi Raspberry Pi’ye güç verin ve carface.py komut dosyasını çalıştırın . Bu komut dosyası çalıştığında, kamera yüzünüzü algılar ve yeni bir pencerede açar. Fotoğraf makinesi doğru yüzü algılarsa, Arduino’ya bir doğrulama sinyali gönderir. (Bakınız Şekil 11.)

Şekil 11. Yüzün tanınması.

Ardından, araç simgesine dokunarak aracı uygulamaya bağlayın.

Şimdi Bluetooth HC 05’i seçin ve başarılı bağlantıdan sonra parmak izi simgesine dokunarak parolayı ve parmak izinizi girin. Arduino tüm işlemlerin doğru olduğunu tespit ederse, o zaman röle tetikler ve araba kontağını AÇIK konuma getirir. Yanlış şifre / parmak izi / yüz algılanırsa, araç kontağı KAPALI konuma getirilir ve uygulama, yetkisiz erişim hakkında bilgi vermek için sahibine bir uyarı mesajı gönderir. (Bakınız Şekil 12,13,14)

Şekil 9. Final Uygulaması

Şekil 15. Kimlik doğrulama hatası nedeniyle gönderilen mesaj

 

https://drive.google.com/file/d/1ugPeTQ09SlPdBmiDrOkXPrCydlo02tth/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.