AC / DC Adaptörleri için Filtre ve Polarite Koruması Nasıl Yapılır

AC / DC Adaptörleri için Filtre ve Polarite Koruması Nasıl Yapılır

Petre Tzv Petrov adlı geliştiriciden

17 Ekim 2019

Burada sunulan AC / DC güç adaptörleri için basit bir filtreleme ve polarite ters koruma korumasıdır. Duvar adaptörlerinin birçok avantajı vardır, çünkü bunlar düşük maliyetlidir, çok çeşitli çıkış voltajları ve akımları vardır, kolayca mevcuttur, farklı sabit uzunluklarda giriş ve çıkış kabloları vb. Ancak bunların da yüksek dalgalanmalar, çıkış gürültüsü, RFI / EMC ve istenmeyen geçici tepkiler gibi bazı dezavantajları vardır. Yine, aynı tip konektörler için adaptörlerin çıkış polaritesi değişebilir.

Bu dezavantajlardan bazıları, burada önerildiği gibi, dalgalanmaları yaklaşık on kat azaltan ve adaptör kablolarından istenmeyen radyo emisyonlarını sınırlayan ek devrelerle azaltılabilir.

Devre ve çalışma

Duvar AC / DC adaptörü için filtrenin ve polarite korumasının devre şeması şekilde gösterilmiştir. Bir köprü doğrultucu (BR1), iki indüktör (L1 ve L2), üç LED ve birkaç kapasitör ve direnç etrafında inşa edilmiştir.

Devrenin giriş polarite göstergeleri LED1 ve LED2, giriş sigortası F1, giriş yüksek frekans filtresi, köprü doğrultucu BR1, çıkış LC filtresi ve çıkış voltajı göstergesi LED3 vardır. Giriş polarite göstergeleri, CON1 konnektöründeki AC veya DC güç bağlantılarının girişlerini gösterir.

LED1 ters polariteyi gösterirken, LED2 giriş sinyalinin doğru polaritesini gösterir. Giriş bağlantılarından bağımsız olarak, CON2’deki çıkış voltajının polariteleri değişmez. CON2’de çıkış voltajı mevcut olduğunda LED3 yanar.

Giriş filtresi, cihazın girişindeki yüksek frekanslı gürültüyü durdurmak için C1, C2 ve C3 kapasitörleri etrafında inşa edilmiştir. BR1, çıkış voltajının giriş polaritesine bağlı olmadığından ve sonuç olarak sabit polariteye sahip olduğundan emin olmak için kullanılır. BR1’in çıkışında, duvar adaptöründen gelen dalgalanmaları ve gürültüyü azaltmak için bir dizi kapasitör vardır. Bundan sonra, L1 ve L2 dalgalanmaları ve gürültüyü daha da azaltır.

Projenin devre şeması

Çıkış kondansatörü C9, düşük frekanslarda ve yüksek çıkış tepe akımında iyi filtreleme sağlar. Bu kapasitörün mevcut kapasitesini aşağıdaki ilişki ile hesaplayabilirsiniz:

I C = X (dV / dt)

Burada, amper cinsinden kondansatörden anlık akımım. C, Farads’ta kapasitanstır. dV, kapasitörün voltajındaki volt cinsinden değişikliktir. dT, kapasitöre saniye cinsinden uygulanan darbenin zaman aralığı veya süresidir. dV / dT, kapasitör üzerindeki volt / saniye cinsinden anlık voltaj değişim hızıdır.

L1 ve L2, gerekli çıkış akımına ve gürültü ve dalgaların bastırılmasına göre seçilir. Tüm kapasitörler en az 35V için derecelendirilmelidir, çünkü çoğu 19V ve üstü için tasarlanmıştır.

İnşaat ve test

Devreyi bir Veroboard’a monte etmek kolaydır. Devre, düzgün çalışması için herhangi bir ayar gerektirmez. Giriş sigortası F1, duvar adaptörü çıkış değerine göre seçilir.

Devreyi kullanmak basittir. Adaptörün çıkışını CON1’e bağlayın. Ardından, CON2’den gelen çıkış voltajını yüke veya hedef cihaza bağlayın.

Devre basittir, ancak dalgaların ve gürültünün azaltılması ve adaptörlerin geçici yanıtının iyileştirilmesinin önemli olduğu duvar AC / DC adaptörleri için kullanışlıdır. Çok çeşitli anahtarlama ve analog güç kaynaklarında da kullanılabilir.

Devre 26V ve 19V duvar adaptörleri için geliştirilmiştir, ancak bazı bileşenleri değiştirerek, 5V’den başlayan çıkış voltajına sahip diğer duvar adaptörleri için kullanılabilir. Giriş polaritesi sabitlendiğinde, ihtiyaca göre köprü basit diyotlarla değiştirilebilir.

 

 

https://drive.google.com/file/d/1GKLTzq2bVxYTIBu-eCg4EzeJsKI40bkt/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.