İşlemsel Yükselteçler İçin Basit Test Cihazını Yapımı

İşlemsel Yükselteçler İçin Basit Test Cihazını Yapımı

PETRE TZV PETROV adlı geliştiriciden

4 Ekim 2019

Bu, tek ve çift işlemsel amplifikatörler (op-amp) için kare dalga osilatörlü basit bir test cihazıdır. Bu op-amp’ler farklı projelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunları kullanabilir ve yeniden kullanabilirsiniz, ancak yeni ve farklı projelerde kullanmadan önce bir op-amp’in test edilmesi gerekir.

NE5534, TL071 ve LM741 gibi farklı isimler altında her biri dönüş hızı, çıkış sürücüsü özellikleri ve diğer parametrelerde önemli farklılıklar bulunan birçok tekli op-amp vardır. Uygulamanız için en uygun olanı seçmek için bu parametreleri karşılaştırmanız gerekir. İşte bu sorunları çözmek için tasarlanmış basit bir op-amp test devresi.

Devre ve çalışma

İşlemsel Yükselteçler için basit test cihazının devre şeması Şekil 1’de gösterilmiştir. Tekli op-amper TL061 (IC1) ve TL071 (IC2), çift op-amp NE5532 (IC3), on altı açma / kapama anahtarı etrafında inşa edilmiştir. (S1 ila S16) ve diğer birkaç bileşen.

1: Op-amp’ler için basit test cihazının devre şeması

Devre, iki tek op-amp’i (IC1 ve IC2) ve bir çift op-amp’i (IC3) çok uygun bir şekilde test etmek için kullanılabilir. Bazen bir projede iki tekli op-amp veya bir çift op-amp kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek zor olabilir. Bu durumda, iki tekli op-amp’in parametrelerini çift op-amp’lerin parametreleriyle karşılaştırmanız gerekir. IC1 ve IC2 ve IC3, sırasıyla NE5534 ve NE5532 gibi aynı tipte olabilir.

Devre, S1 ila S4 anahtarlarının seçilmesinde beş test çıkış frekansı üretir. IC1 için test çıkış frekansları bir sonraki sayfadaki tabloda verilmektedir. IC2’yi test etmek için S5 ila S8’i ve IC3’ü test etmek için S9 ila S16’yı kullanın. IC2 ve IC3 için aynı test frekanslarına sahip olabilirsiniz.

IC3 aynı veya farklı frekanslarda test edilebilir. IC3 bir çift-op-amp olduğundan, IC3’ün dahili op-amp’larından birinin çalışırken, diğer op-amp hasar gördüğünde veya tam tersi durumlar olabilir. (Hasarlıysa, tabloda listelenen çıkış frekanslarını alamayacağınızı unutmayın.)

Devre iki kutuplu bir güç kaynağı ile çalışır, ancak IC1, IC2 ve IC3 aynı güç kaynağı hatlarına sahiptir. Güç kaynağı simetrik veya simetrik olmayabilir ve bu çıkış sinyallerinin parametrelerini değiştirir. Devre, op-amp’lerin tam güç kaynağı aralığında çalışır. Maksimum güç kaynağı op-amper, test cihazı devresinde kullanılan kapasitörlerin maksimum voltaj değeri ve op-amp’lerin sürüş özellikleri ile sınırlıdır.

Testlerin çıkış frekansı ihtiyaca göre kolaylıkla ve büyük ölçekte değiştirilebilir. Op-amp’lerin sürüş kabiliyeti harici yüklerle test edilebilir. Bunun için, test altındaki her op-amp’ın doğrudan çıkış hattı ve 100 ohm’luk seri dirençli çıkışı vardır. Op-amp’ler doğrudan kapasitif ve endüktif yüklerle test ederseniz kararsız olacaktır, bu nedenle çıkışta 100 ohm dirençler sağlanır.

Devrenin düzgün çalışması için herhangi bir ayarlamaya gerek yoktur. LM741 ve MC1458 gibi düşük hızlı op-amp’ler ve OPA132 ve OPA134 gibi daha hızlı op-amplar dahil olmak üzere birçok op-amp’ı test etmek için kullanılabilir.

İnşaat ve test

Tek ve çift op-amp için basit test cihazının gerçek boyutlu PCB yerleşimi Şekil 2’de ve bileşen yerleşimi Şekil 3’te gösterilmektedir. Devreyi tasarlanan PCB’ye monte edin. CON1 üzerinden uygun bir ± güç kaynağı (PS) bağlayın. Tabloda gösterildiği gibi belirli bir frekans seçmek için kabinin önündeki tüm anahtarları (S1 ila S16) bağlayın.

Şekil 2: Basit op-amp test cihazının PCB düzeni3: PCB için bileşen yerleşimi

PCB ve bileşen yerleşim PDF’lerini indirin: buraya tıklayın

IC1, IC2 ve IC3 için IC tabanlarının kullanılması önerilir, böylece bunları kolayca takıp çıkarabilirsiniz.

 

https://drive.google.com/file/d/1pmEm11YiAd96-X72jItJw8aTQpGDu2J_/view?usp=sharing

Posted in Makaleler.